4.07.2015

Zdrowe jedzenie ;-)

Ostatnimi czasy zaczęłam zdrowo się odżywiać z powodu strasznego wzrostu wagi...

Polecam dietę Ducana. Do tej pory bałam się tej diety, ponieważ słyszałam opinie, że ta dieta jest strasznie drastyczna i praktycznie nic nie można jeść. Jednak po przeanalizowaniu jadłospisów i wypróbowaniu od czwartku 2 lipca jestem nią wręcz zachwycona. Do dnia dzisiejszego od czwartku zrzuciłam już AŻ 2 kg :) Czy nie brzmi to cudownie? :)

Można normalnie jeść wszystkie mięsa oprócz wieprzowiny, przez fazę I uderzeniową nie można jeść owoców, warzyw, makaronów, pieczywa no i oczywiście słodkości. Kawę z mlekiem lub herbatę bez cukru. Jeżeli ktoś nie może zrezygnować z alkoholu to polecam piwo Książęce Ciemne Łagodne.

W tej notce wstawię jadłospisy na pierwsze 3 dni diety.

Dzień 1

ŚNIADANIE
Kawa lub herbata bez cukru, może być słodzik i mleko do kawy, 200 g chudego białego sera, 1 plaster szynki z indyka (lub kurczaka)

II ŚNIADANIE (jeśli jadamy, między 10.00 i 11.00)
1 jogurt naturalny bez cukru

OBIAD
Dorsz w mleku (porcja dla 2 osób) - może być również inna ryba typu miruna.

Składniki: 0,5 kg filetów z dorsza, pół cebuli, liść laurowy, sól, biały pieprz, mleko o niskiej zawartości tłuszczu

Przygotowanie: Dorsza rozmrozić, zalać zimną wodą, osolić, zagotować i natychmiast odlać wodę. Operację powtórzyć, ale już bez solenia. Rybę delikatnie wyjąć, położyć na talerzu, posypać solą, pieprzem, pokruszonym liściem laurowym i posiekaną cebulą. Zagotować mleko, umieścić rybę z cebulą w małym rondelku, delikatnie zalać gorącym mlekiem i gotować kilka minut.

Porada: Odrobina kurkumy dodana do mleka nada rybie i cebuli ciekawy żółty odcień

PODWIECZOREK (jeśli jadamy, ok. 16.00)
1 gruby plaster szynki z indyka (lub kurczaka)

KOLACJA
Filet z łososia z przyprawami, pieczony, marynowany lub usmażony bez tłuszczu


Dzień 2

ŚNIADANIE
Kawa lub herbata bez cukru, może być słodzik i mleko do kawy; 1 lub 2 chude jogurty naturalne, 1 plaster szynki z indyka (lub kurczaka)

II ŚNIADANIE (jeśli jadamy, między 10.00 i 11.00)
1 serek wiejski (ziarenkowy)

OBIAD
Pieczone, grillowane lub ugotowane udko z kuczaka, przyprawione ziołami i czosnkiem do smaku

PODWIECZOREK (jeśli jadamy, ok. 16.00)
1 gruby plaster szynki z indyka (lub kurczaka)

KOLACJA
Jajecznica z 2 jaj; do niej bliny z otrębów (placuszki owsiane; porcja dla 2 osób)

Składniki: 1 całe jajko, 3 łyżki otrąb owsianych, 1 łyżka nisko tłuszczowego, pieprz ziołowy, sól

Przygotowanie: Pomieszać produkty, doprawić je pieprzem ziołowym i solą, po czym usmażyć bliny na teflonowej patelni.

Dzień 3

ŚNIADANIE
Kawa lub herbata bez cukru, może być słodzik i mleko do kawy; twarożek czosnkowy (porcja dla 2 osób)

Składniki: 300 g twarożku o niskiej zawartości tłuszczu, 2 ząbki czosnku, sól

Przygotowanie: Ząbki czosnku drobno posiekać, zetrzeć z solą na jednolitą pastę, wymieszać z twarożkiem. Odstawić do lodówki na co najmniej 15 minut. Można podawać z placuszkami owsianymi.

II ŚNIADANIE (jeśli jadamy, między 10.00 i 11.00)
1 jogurt naturalny bez cukru

OBIAD
Eskalopki cielęce (porcja dla 2 osób)

Składniki: 250 g kotletów cielęcych, 1 jajko, suszony tymianek, kilka pieczarek, pół cebuli, sól, pieprz

Przygotowanie: Kotlety rozbić na cienkie plastry. Panierować w jąjku z pieprzem oraz tymiankiem i smażyć na patelni teflonowej. Odłożyć w ciepłe miejsce. Posiekać cebulę, dusić ją z odrobiną wody. Gdy się zeszkli i płyn ulegnie redukcji, dodać pokrojone drobno pieczarki. Dusić, aż pieczarki będą się nadawały do jedzenia. Przyprawić solą i pieprzem. Kotlety podawać z cebulą i pieczarkami.

PODWIECZOREK (jeśli jadamy, ok. 16.00)
1 gruby plaster szynki z indyka (lub kurczaka)

KOLACJA
 Filet z łososia, przyprawiony, usmażony lub upieczony






W następnej notce wstawię przepisy na pozostałe 4 dni fazy I.

Oczywiście każdy rodzaj mięsa można zastępować piersiami z kurczaka lub indyka i gotowanymi lub smażonymi na grillu elektrycznym lub zwykłym bez dodatku tłuszczu.

2.03.2015

Kotlety schabowe

Dzisiaj przepis na kotlety schabowe :)

Oto składniki:

500g schabu
Bazylia
Majeranek
Zioła prowansalskie
Czosnek granulowany
Bułka tarta
Olej
Folia aluminiowa
1 jajko

Sposób przygotowania:

1. Kawałki przygotowane na kotlety schabowe rozbijam tłuczkiem.
2. Po rozbiciu wszystkich wrzucam do miski.
3. Dodaje wszystkie wymienione przyprawy.
4. Dolewam odrobinę oleju i obtaczam wszystkie kotlety tak, żeby były pokryte przyprawami z dwóch stron.
5. Przykrywam folią aluminiową i wstawiam na 1-2 godziny do lodówki.
6. Przed smażeniem obtaczam w roztrzepanym jajku i bułce tartej i smażę według uznania.

GOTOWE :)

Mam nadzieję, że mój przepis spodoba się czytelnikom.

28.02.2015

3bit :)

W kolejnym już dzisiaj poście przepis na przepyszne ciasto bez pieczenia 3bit :)
Dostałam ten przepis od koleżanki :)

Składniki na blachę o wymiarach 30 x 25 cm:

– 500 ml mleka
– 2 opakowania budyniu śmietankowego w proszku
– 1 puszka (400 g) masy krówkowej*
– około 300 g herbatników (ja miałam 2 opakowania (po 250 g) maślanych herbatników kakaowych. Zużyłam 1 i 1/4 paczki)
– 125 g miękkiego masła
– 400 ml śmietanki 36%
– 1 opakowanie bitej śmietany w proszku
– 100 g (czyli 1 tabliczka) gorzkiej lub mlecznej czekolady

*można zastąpić puszką słodzonego mleka skondensowanego. Należy gotować ją przez około 3 godziny, aby masa zgęstniała

Sposób przygotowania:

1. Z pół litra mleka odlać pół szklanki. Wymieszać w nim budynie. Pozostałe mleko zagotować.
2. Do gotującego się mleka wlać rozpuszczone budynie i zagotować, stale mieszając. Gotowy budyń przestudzić.
3. Puszkę  z masą krówkową wstawić na kilka minut do garnka z gorącą wodą. Dzięki temu zmięknie i będzie łatwiej ją rozsmarować.
4. Herbatniki ułożyć na dnie blachy. W razie potrzeby dociąć je do wymiarów.
5. Na herbatnikach rozsmarować ciepłą masę krówkową.
6. Ułożyć drugą warstwę herbatników.
7. Masło zmiksować mikserem na puszystą masę. Stopniowo dodawać przestudzony budyń.
8. Masę budyniową wyłożyć na herbatniki i ułożyć trzecią warstwę ciastek.
9. Śmietanę ubić mikserem, następnie dodać bitą śmietanę w proszku i zmiksować do połączenia.
10. Masę wyłożyć na herbatniki.
11. Czekoladę zetrzeć na tarce i posypać nią bitą śmietanę.
12. Ciasto wstawić do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.



Ja jeszcze osobiście nie wypróbowałam tego przepisu z powodu braku blachy. Ale mam nadzieję, że w niedługim czasie zakupię i wypróbuję ten przepis.

Spaghetti :)

W dzisiejszym poście podzielę się z Wami przepisem na spaghetti

Oto przepis:

Makaron spaghetti
2 przeciery pomidorowe (ja kupuję w biedronce w kartoniku)
Bazylia
Oregano
Zioła prowansalskie
Czosnek granulowany
500g mięsa mielonego
Pół cebuli
Olej

Sposób przygotowania:

1. Makaron gotuje w osolonej wodzie z dodatkiem odrobiny oleju według uznania. Ja gotuję makaron z semoliny z biedronki 20 minut.
2. Na patelni rozgrzewam olej i wrzucam pokrojoną w cieniutką kosteczkę cebulę.
3. Po podsmażeniu cebuli dodaję mięso mielone i obsmażam je aż do uzyskania szarej barwy.
4. W oddzielny garnek wlewam przeciery pomidorowe, dodaje wszystkie wyżej wymienione przyprawy i zagotowuje.
5. Po podsmażeniu mięsa dodaję je razem z cebulą do garnka z przecierem pomidorowym i podgotowuje jeszcze przez 10-15 minut.
6. Na tarce o grubych oczkach ścieram ser i posypuje spaghetti po wierzchu.

Mam nadzieję, że ten przepis zainspiruje kogoś do wykorzystania w domu.

Smacznego!!!

27.02.2015

Kotlety Mielone :)

W dzisiejszym poście podzielę się z Wami moim własnym przepisem na kolety mielone :) Dzisiaj gościłam u Siebie przyjaciółkę od czasów licealnych Asię i przyjaciela Krzysia :) No i gotowaliśmy wspólnie we 3 obiad :) Ja obierałam, gotowałam ziemniaki i smażyłam kotlety a Asia z Krzysiem wymieszali mięso :) Wyszły naprawdę idealne :) Zajadaliśmy się nimi, że o jejku.

Oto przepis:

500g mięsa mielonego
1 jajko
1 cebula
1 sucha bułka namoczona w mleku zmieszanym z odrobiną wody
Bazylia
Czosnek granulowany
Zioła prowansalskie
Majeranek
Sól 
Pieprz
Bułka tarta do obtoczenia
Olej do smażenia

Przygotowanie:

1. Wykładam do miski mięso mielone
2. Dodaję jajko i pół cebuli pokrojonej w drobną kosteczkę
3. Wsypuję wszystkie przyprawy (bazylia, czosnek granulowany, zioła prowansalskie i majeranek)
4. Dodaję bułkę namoczoną w mleku
5. Oraz sól i pieprz według upodobań
6. Formuję kulki i spłaszczam żeby były w miarę cienkie, wtedy będą na pewno w środku dobrze usmażone. 
7. Obtaczam w bułce tartej
8. Kładę na rozgrzany olej i smażę na wolnym ogniu
9. Po usmażeniu kotletów pozostałą połówkę pokrojonej w cienką kosteczkę cebuli wrzucam na pozostały ze smażenia kotletów olej i podsmażam
10. Okraszam podsmażoną cebulą ugotowane ziemniaki 

Obiad naprawdę wychodzi przepyszny. Pasuje do tego każda sałatka.

Mam nadzieję, że przedstawiony przeze mnie przepis zainspiruje wiele osób do wykorzystania w swoim domowym zaciszu. 

Jeśli ktoś już wykorzysta mój przepis to byłabym wdzięczna za opinię w komentarzach na temat mojego wymyślonego przepisu.

Pozdrawiam Was bardzo gorąco :)

25.02.2015

RYŻ Z SOSEM PIECZARKOWYM

Dzisiejszy post będzie dotyczył przepisu na sos pieczarkowy, który można wykorzystać do ryżu, ziemniaków a także jako dodatek do dania z mięsem. 

W moim przypadku przy wczorajszym obiedzie sprawdził się idealnie jako danie z ryżem :)

Oto przepis:

300-500g (według upodobań) pieczarek (można też użyć różnych grzybów)
1 cebula
Sól
Pieprz 
Pół szklanki wody
Łyżeczka mąki ziemniaczanej
Ryż
Woda


SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
  1. W garnku na wolnym ogniu gotujemy w osolonej wodzie ryż w proporcji 1 szklanka ryżu na 2 szklanki wody. 
  2. Kroimy cebulę w drobną kostkę.
  3. Pieczarki obieramy, myjemy i kroimy w czwórki.
  4. W garnku lub głębokiej patelni rozgrzewamy na najmniejszym ogniu masło.
  5. W pół szklanki zimnej wody rozrabiamy łyżeczkę mąki ziemniaczanej tak, aby nie było żadnych grudek. 
  6. Wrzucamy na rozgrzane masło cebulę i nie doprowadzamy do jej przypalenia, jedynie szklimy ją. Oczywiście wszystko robimy na najmniejszym ogniu aby nie przypalić cebuli i później pieczarek. 
  7. Wrzucamy pokrojone pieczarki. Mieszamy co kilka minut drewnianą łyżką.
  8. Dodajemy sól i pieprz według uznania. Radzę dodać w miarę dużo ze względu na późniejsze zaprawienie.
  9. Gdy pieczarki nabiorą brązowej barwy i będą miękkie zaprawiamy wcześniej rozrobioną w wodzie mąką.
  10. Podgrzewamy jeszcze przez 5 minut cały czas mieszając. Gotowe :)
Podajemy z ryżem, jako dodatek do ziemniaków i mięsa lub z ulubionym rodzajem makaronu. 


Mam nadzieję, że ten przepis podpasuje wszystkim czytelnikom i wykorzystacie go w swoich domach. Mój Ukochany, jak wczoraj zrobiłam taki sos do ryżu był wręcz zachwycony. 

Jutro lub w czwartek kolejny przepis.